Jak uregulować fotel biurowy?

regulacja fotela biurowegoFotel biurowy jest rozwiązaniem, z którego korzystamy przez większość dnia, trudno więc dziwić się, że nie pozostaje on bez wpływu nie tylko na nasze samopoczucie oraz wydajność pracy, ale również na zdrowie.

Jeśli więc jest niewygodny, naturalną reakcją jest dla nas większa nerwowość, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że zaczynamy mieć problemy ze skupianiem się na naszych obowiązkach zawodowych. W pewnym momencie problemy zaczynają się zwiększać. Pojawiają się bóle pleców, uczucie sztywnienia karku oraz szereg innych dolegliwości o różnym stopniu uciążliwości. Jeśli więc w najbliższym czasie planujemy zakup mebli biurowych, dobrym pomysłem może okazać się staranne przetestowanie tego modelu fotela, na zakup którego jesteśmy w największym stopniu zdecydowani.

Będąc już jego posiadaczem warto też zwrócić uwagę na to, czy meble są ustawione w sposób ergonomiczny. Nie musi być to trudne, wystarczy bowiem, że będziemy się kierować kilkoma prostymi zasadami. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z wysokością fotela biurowego. W dobrym fotelu nogi swobodnie opierają się na podłodze, a kolana są lekko rozwarte tak, aby nie pojawiło się ryzyko blokowania przepływu krwi. Nie można też zapominać o tym, że pomiędzy udem i podudziem musi być zachowany kąt prosty. Chcąc uregulować podłokietniki warto usiąść wygodnie tak, aby znajdować się możliwe jak najbliżej biurka.

odpowiednie ustawienie fotela w pracyWskazane jest, aby łokcie tworzyły kat 90 stopni i właśnie w ten sposób powinna wyglądać ich regulacja. Ramiona muszą być oparte na podłokietnikach. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nasz kręgosłup będzie nadmiernie obciążony, a plecy zaokrąglą się. Także oparcie zasługuje na naszą uwagę, wskazane jest bowiem, aby było ono w odpowiedni sposób wyprofilowane. Plecy powinny być zatem oparte na fotelu przynajmniej do wysokości łopatek. Niektóre krzesła biurowe idą zresztą o krok dalej i możemy liczyć w nich również na możliwość regulowania wysokości oparcia lędźwi. Odpowiednia powinna być głębokość krzesła, o czym można się przekonać, gdy pośladki znajdują się z jego tyłu.