Styl minimalistyczny – najbardziej popularny styl w aranżacji nowoczesnych biur.

minimalistyczne biuro W ostatnich latach jednym z najciekawszych i najbardziej preferowanych stylów w urządzaniu nowoczesnych biur i gabinetów, jest zdecydowanie styl minimalistyczny.

Do lamusa odeszły już projekty biur urządzanych z przepychem i mnóstwem zbędnych dodatków, które przytłaczały pracujących w nich ludzi i tworzyły atmosferę „zagracenia”. Na obecnym etapie najbardziej pożądane aranżacje biur opierają się na założeniu funkcjonalności i prostoty. Najczęściej są to miejsca tworzone na dużych przestrzeniach, pełne słońca, otwarte, bez zbędnych szafek i innych dodatków. Idąc w tym kierunku likwiduje się uczucie zduszenia w ciasnej przestrzeni biurowej, jaka królowała w ostatniej dekadzie.

Jeszcze do niedawna urządzając biura, kończyło się na tym, że były one pełne zbędnych mebli, niepotrzebnych akcesoriów, które może się przydadzą a może nie, dużym sprzętem komputerowym zabierającym masę miejsca oraz bibelotami na ścianach, które nie poprawiały wyglądu wnętrza, a czasami wręcz działały w drugim kierunku. Do tego dochodziło masę dokumentów widocznych w każdym zakamarku, a wszystko razem nie dawało komfortu kreatywnego myślenia, wolnego od zbędnego obciążenia jakie dawało otoczenia.

biuro z otwartą przestrzenią Obecnie w większości biur tworzy się przestrzenie typu open- space, gdzie minimalizuje się cały sprzęt biurowy. Przestrzeń open – space sprzyja rozwojowi pracy oraz daje uczucie większej swobody. Meble jakie są dobierane w tym przypadku są dokładnie przemyślane, tak by spełniały swoje funkcje, ale równocześnie nie mogą sprawiać uczucia ciężkości i niedopasowania do wnętrza. Powinny być ergonomiczne, praktyczne i wspierać komfort codziennej pracy. Najczęściej biura są urządzane w jasnych kolorach, materiały jakie są preferowane to plastik, drewno i szkło, które mogą być swobodnie łączone ze sobą. Bardzo ważne jest także oświetlenie, najczęściej wybiera się kilka źródeł światła – sufitowe, boczne, biurkowe, a przede wszystkim ważne są tutaj duże okna lub witryny, przez które wpada wiele światła dziennego.