Co to jest równowaga między życiem domowym a zawodowym?

Czy uważasz, że dobrze godzisz życie domowe z zawodowym? Bądź szczery.

Większość ludzi nie ma najlepszej równowagi i zazwyczaj kończy się na tym, że zabierają swoją pracę do domu, dosłownie lub psychicznie.

Rzecz w tym, że nie przywiązując największej wagi do osiągnięcia tej istotnej równowagi, narażasz się na różnego rodzaju niebezpieczne dolegliwości, takie jak stres, niepokój i depresja. Każdy z nas potrzebuje równowagi w życiu - życie nie może polegać tylko na pracy, ale nie może też polegać tylko na zabawie, musimy znaleźć równowagę, która pozwoli nam mieć obie te rzeczy, przy czym jedna nie będzie wpływać na drugą. Jeśli chodzi o zatrudnienie, pracodawcy również zdają sobie sprawę, że zdrowy pracownik to pracownik wydajny i przynoszący zyski, a równowaga ta jest ważnym elementem tego procesu.

Jeśli więc ciągle myślisz o dyskusjach, które toczyły się wokół krzeseł w sali konferencyjnej, jak możesz zwiększyć swoją równowagę?

Zawsze rób przerwy na lunch

Przerwa na lunch powinna być zawsze i w całości wykorzystana! Nigdy nie ulegaj pokusie siedzenia przy biurku i chrupania, w fałszywym przekonaniu, że pomoże Ci to wykonać więcej pracy w czasie, który masz do dyspozycji. Skończy się to jedynie spadkiem energii po południu, a kto chciałby mieć okruchy na tylnej stronie klawiatury?

Zamiast tego wykorzystaj ten czas dla siebie: idź na spacer, zadzwoń do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałeś, poćwicz jogę, zaczerpnij świeżego powietrza, zrób coś dla siebie. Możesz mieć ergonomiczne krzesło, ale to nie znaczy, że musisz w nim ciągle siedzieć!

Regularne ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są idealne dla zdrowia, ale także fantastycznie redukują stres i oczyszczają umysł. Nie muszą to być ćwiczenia cardio, może to być coś łagodnego, jak spacer z psem, joga z przyjacielem lub zajęcia taneczne, podczas których bardziej się śmiejesz niż pocisz. Nie ma to znaczenia; chodzi o to, że więcej się ruszasz i dostarczasz sobie zastrzyku tych dobrych endorfin. Jeśli uda Ci się namówić kogoś bliskiego, by ćwiczył razem z Tobą, to jeszcze lepiej!

Przywiązuj wagę do czasu wolnego

To, że nie robisz nic produktywnego poza pracą, nie oznacza, że jesteś leniwy i marnujesz okazję, ale że odpoczywasz i ładujesz akumulatory. Ten czas jest równie ważny, jak czas spędzony przy nowoczesnych meblach biurowych do pracy zespołowej, podczas którego wymieniasz się pomysłami. W rzeczywistości, bez tego wolnego czasu prawdopodobnie nie byłbyś wystarczająco świeży, aby wpadać na te pomysły!

Wykorzystaj przysługujący Ci urlop wypoczynkowy

Czy co roku wykorzystujesz cały swój urlop wypoczynkowy? Mam nadzieję, że kiwasz głową i mówisz "tak", ale jeśli jesteś jedną z wielu osób, które tracą dni urlopu tylko dlatego, że ich nie wykorzystują, to musi się to zmienić! Urlop nie jest luksusem, jest po to, aby pomóc Ci odpocząć i naładować akumulatory, cieszyć się czasem z dala od pracy i spędzić go z bliskimi, lub ewentualnie samemu, relaksując się!

Możesz mieć najlepsze meble biurowe i biurko w okolicy, ale jeśli nie weźmiesz urlopu, szybko się zdenerwujesz i zabraknie Ci pomysłów! Pomyśl tylko o wspomnieniach, które możesz zrobić z bliskimi na plaży gdzieś daleko, lub nawet spędzając czas na renowacji ogrodu w lecie!

Zostaw pracę przy biurku

Nigdy, przenigdy nie zabieraj pracy ze sobą do domu. Kiedy wychodzisz z biura o dowolnej porze, wyłącz się z pracy i przełącz się na tryb domowy. To nie jest obijanie się, to rozsądne i korzystne dla zdrowia! Nowoczesne stoły konferencyjne mogą być miejscem dyskusji w ciągu dnia pracy, ale gdy wybije godzina 17 (lub inna), pomyśl o kanapie, stole kuchennym, telewizorze i ogrodzie!

Nie należy też nigdy zabierać ze sobą pracy do domu, np. pracy do wykonania wieczorem, aby nadrobić zaległości. Jest to całkowicie sprzeczne z zasadą zachowania równowagi między życiem domowym a zawodowym i nie należy tego robić.

Z te pomysłami, ty możesz łatwo podnosić twój swój domu i pracy życia równowagę, zostawiać ciebie czuć świeżą, ładującą i całkowicie w kontroli twój praca i twój osobistego czas zbyt.